
Tillagningssätt – Gratinera/ugnsbaka



En lättgjord och mycket god vegetarisk gratäng som du kan äta som huvudrätt eller som del i ex en grillmiddag.

Aubergine, som är en av mina favoritgrönsaker, passar perfekt med fetaosten. Otroligt gott till grillat kött. Receptet kommer ursprungligen från Allt om mat.

Otroligt gott till ex lammburgare. Receptet kommer från Leila på landet (www.recept.nu).

Få ingredienser, relativt billigt och dessutom jättegott – det kan inte bli bättre, eller hur?!

En riktigt god festmåltid som passar perfekt med potatisgratäng och en god sherrysås.



En god o nyttig rätt som man kan variera i all oändlighet med olika goda röror till. Här med en klick fraiche i tillsammans med grillspett på fläskfilé, örtsås och en god sallad.

En fantastiskt god och mör marinerad kyckling med rejäl smak. Passar perfekt till buffén.

Jag gör ibland bogbladsstek (eller bogstek) efter min mammas recept o hela familjen tycker det är jättegott!

Kassler är ju en jättebra ingrediens i mat eftersom den är så pass salt och kryddad i sig själv.

Lätt att tillaga och det blir mycket mat. Passar utmärkt som bjudrätt. Ursprungsreceptet kommer från min mamma som jag sedan modifierat lite… *kram*




